in

Comisarul-şef Dumitrache a preluat comanda IPJ Călăraşi

Începând de astăzi, comanda Inspectoratului de Poliţie al judeţului Călăraşi a fost preluată de comisarul-şef Dumitrache Marian, după ce, la începutul lunii, comisarul-şef Alexandru Şohan a ieşit la pensie.

Comisarul-şef Dumitrache Marian a fost desemnat să îndeplinească atribuţiile specifice funcţiei de şef al IPJ Călăraşi, în urma unei dispoziţii a inspectorului general al Poliţiei Române, până în momentul în care la conducerea IPJ Călăraşi va fi numit un ofiţer, în urma organizării concursului pentru ocuparea postului.

Curriculum Vitae Dumitrache Marian

Data şi locul naşterii
22.08.1961. Com. Radovanu, jud. Călăraşi

Starea civilă
Căsătorit, un copil

Studii

1984 – 1987 Academia de Poliţie Alexandru Ioan Cuza Bucureşti;
1992 – 1995 Facultatea de Drept, specialitatea Ştiinţe Juridice;
1997 Curs de management cu ofiţerii F.B.I. din Statul Kentuky, Louisville, U.S.A.;
2001 Curs management la Centrul de Studii Postuniversitare Bucureşti;
2003 – 2004 Studii Postuniversitare – Specialitatea Management la Centrul de Studii Postuniversitare Bucureşti;

Experienţă profesională

2005 – prezent Prim Adjunct al şefului I.P.J. Călăraşi;
Iunie 2004 – Februarie 2005 Prim Adjunct al şefului I.P.J. Călăraşi;
Decembrie 2001 – Iunie 2004 Adjunct al şefului I.P.J. Călăraşi;
August 2001 – decembrie 2001 Ofiţer specialist I analiză sinteză în Serviciul Cabinet al I.P.J. Călăraşi;
Aprilie 2000 – August 2001 Ofiţer specialist II în cadrul Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate şi Antidrog Bucureşti;
1998 – Aprilie 2000 Ofiţer specialist în cadrul Serviciului de Combatere a Crimei Organizate şi Antidrog din I.P.J. Călăraşi;
1995 – 1998 Şef Serviciu de Investigaţii Criminale în I.P.J. Călăraşi;
1994 – 1995 Sef serviciu Poliţie judiciară în cadrul Poliţiei Municipiului Călăraşi;
1990 – 1994 Şef Birou Judiciar la Poliţia Municipiului Călăraşi;
1989 – 1990 Şef Birou Poliţie de Ordine publică la Poliţia Municipiului Călăraşi;
1987 – 1989 Ofiţer în cadrul Biroului Judiciar al Poliţiei Municipiului Călăraşi;

Funcţii îndeplinite

2002 – prezent Membru în Autoritatea Teritorială de Ordine Publică a Judeţului Călăraşi;
2003 – prezent Preşedinte al Consiliului Teritorial al Corpului Naţional al Poliţiştilor Călăraşi;

Criza economicǎ va accentua decalajele dintre statele membre UE

Pompierii din Călăraşi chemaţi să înlăture ţurţuri de 3 m şi 25 de kg