in ,

Elevii din Vâlcelele și Roseți au experimentat grafica 3D

Marți, 14 noiembrie 2023, elevii Școlii Gimnaziale “Florența Albu” din comuna Vâlcelele au experimentat grafica 3D cu ajutorul creioanelor 3D, în cadrul proiectului “Tehnologie modernă pentru toți elevii din județul Călărași”.

Elevii școlii au beneficiat și de o donație de carte din partea Bibliotecii Județene Călărași, cu sprijinul persoanelor care au donat cărți la bibliotecă.
Echipa de proiect: Gabriela Chiriță, Daniela Zota, Simona Calciu și Andrei Burlac, coordonată de Bogdan Ghiță.
La reușita întâlnirii, au participat doamnadirector Melania Vulpoiu și domnul primar Ionel Tatu.

Miercuri, 15 noiembrie 2023, a fost rândul elevilor de la Școala Gimnaziale “Iancu Rosetti” din Roseți să experimenteze.
Întâlnirea a fost posibilă și cu ajutorul doamnei director Manciu Elena, doamnei învățător Daniela Rîjnoveanu și domnului primar Nicolae Rîjnoveanu.

Proiectul se desfășoară în baza acordului de parteneriat încheiat între Biblioteca Județeană Călărași și instituțiile de învățământ.